X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
تبلیغات پیامکی

ماهی سیاه کوچولو

( تخت ) دورهم ( جمع شید )

 

 

( تخت ) دورهم ( جمع­شید )

آیا ما بلدیم از تخت جمشید بازدید کنیم؟ این سوال شاید در نظر اول بدیعی، توهین آمیز، احمقانه یا هر جور دیگری که شما فکر می کنید به نظر بیاید.

اما راستش را بخواهید کافیست که یک بار دیگر در یکی از روزها ( شلوغ و خلوتش زیاد توفیر ندارد ) بروید تخت جمشید و به جای ستون ها و سرستون ها شگفت­انگیزش به رفتار مردم خیره شوید.

آنوقت است که دستتان می آید ما با تخت جمشید هم مثل همه افتخارهای دیگرمان با هیجان برخورد می کنیم. بازدید از یک مکان تاریخی حالا غیر از آسیب نرساندن به بنا، آدابی دارد که هنوز ما یادش نگرفته ایم.

گردشگران در تخت جمشید جلوی نقش های برجسته ایستاده و در مدل های مختلف عکس می گیرند. به طوری که در برخی موارد ریش داریوش را هم می گیرند. متاسفانه در مجموعه تخت جمشید با آن عظمت و شکوه یک مرمت گر و محافظ متخصص وجود ندارد. برای همین هم برای حضور گردشگران در تخت جمشید هیچ نظم و ترتیبی پیش بینی نشده است. به عنوان مثال جلوی نقش برجسته ها آپادانا زنجیر کشیده اند، اما گردشگران توجهی به آن نمی کنند بلکه ار آن عبور کرده و در کنار نقش برجسته ها عکس می گیرند و آنها را لمس می کنند.

نمی دونم این خبر و دیگه چطوری بگم

گردشگران قندیل های غار علیصدر را با خود می برند

نمی دونم خدایی چی بگم میگن یه موقع هایی حرف نزدن خودش مثل حرف زدنه ولی به خدا تو گلوم مونده می خوام داد بزنم آخه چرا این چه کاریه یعنی نمی دونیم با این کارمون این زخم ها برای همیشه رو این آثار تاریخی می مونه به خدا ما نسبت به آیندگان مسؤلیت داریم.

پس اخلاق گردشگری ما ایرانی ها کجا رفته البته بعید می دونم  تا الان بوده باشه

ببخشید یه مقدار تند حرف زدم البته می دونم که بعضی هم مثل آدمای مدرن و چیز فهم دست به این کارها نمی زنند.

.

.

از همشهری جوان واسه این تیتر جالبش تشکر کنم. (سعید بی نیاز)